wtorek, 18 października 2016

Puszczykowo musi chronić swój krajobraz

Maciej Krzyżański*

Przejeżdżając przez polskie miasteczka, wsie zauważa się straszny nieporządek architektoniczny panujący wszem i wobec. Zjawisko to zwane jest buraczaną zabudową i charakteryzuje się tym, że domy jednorodzinne, bloki, zakłady produkcyjne, śmietniska sąsiadują ze sobą. Puszczykowo jest wyjątkiem na tym tle. Przez to zawsze lubię wracać do Puszczykowa, gdzie panuje względy porządek architektoniczny, niepowtarzalny klimat oraz spokój. Puszczykowo powinno chronić swoją wyjątkowość poprzez kilka czynników:
Willa Fiedlerów Fot. Maciej Krzyżański

1. Ochronę zabytkowej zabudowy na ulicy Cyryla Ratajskiego, Poznańskiej, Cienistej, Sobieskiego, Lipowej, Klonowej, Wczasowej, Różanej, Mickiewicza, Słonecznej, Wiosennej, Dworcowej. W tym miejscach możemy spotkać architekturę wybitną, która zaprojektowana była przez znakomitych projektantów. Mamy wiele perełek, które powoli są remontowane, ale czas najwyższy przyspieszyć prace, żeby wyremontować wszystkie cenne zabytki np. willę Mimozę, Jadwinówkę, Helena, Herthę, Letnisko Silva. Szczególne trzeba zabiegać o renowację budynku po restauracji Turystycznej, która jest dominantą architektoniczną, przy zbiegu ulic Dworcowej, Nadwarciańskiej i Cyryla Ratajskiego.

2. Ochrona puszczykowskich lasów, głównie sosnowych. Wielkopolski Park Narodowy w ramach wieloletniej polityki chce wyciąć sosny. W zamian za nie ma nasadzić drzewa liściaste. Moim zdaniem jest to zły pomysł, gdyż sosna była od początku symbolem Puszczykowa. Olejki wydzielane przez to drzewa są bardzo ważne dla jakości puszczykowskiego powietrza.

3. Puszczykowo powinno chronić się przez zabudową wielorodzinną np. wieżowcami i szeregowcami. Dotyczyć to musi głównie zabytkowych dzielnic Puszczykowa, które swój urok zawdzięczają luźnej zabudowie. Nowe budownictwo powinno nawiązywać do wybitnych cech dawnego budownictwa np. poprzez oryginalność.

4. W naszym mieście powinna być chroniona przestrzeń i widoki. Przykładem jest Zakole Warty, gdzie możemy oglądać przestrzenie, które powoli zarastają. Wzorem dawnych lat powinny tam być kontynuowane sianokosy, tyle, że na całym terenie Zakola. Miasto mogłoby stworzyć punkt widokowy na Starym Puszczykowie, skąd byłoby widać całe Puszczykowo. Piękny widok na Puszczykowo możemy znaleźć również w Szpitalu oraz budynku po hotelu pielęgniarskim.

5. Nowe punkty usługowe powinny nawiązywać charakterem do miejscowości. Preferowane powinny być restauracje, sklepiki osiedlowe, zielone targi, które będą służyć mieszkańcom w ich codziennym życiu. Większe sklepy powinny być budowane na uboczu osiedli, a nie pomiędzy domami jednorodzinnymi.

6. W rozmowach z PKP PLK należy naciskać, żeby przywrócić widok na piękny zabytkowy dworzec w Puszczykówku. Po wygaśnięciu gwarancji unijnych należy dążyć do zdemontowania ekranów akustycznych, które nie pasują do Puszczykowa. Mieszkańcy Puszczykowa mogliby zabiegać u posłów i senatorów z naszego rejonu o zmianę przepisów ogólnopolskich, które na razie nie pozwalają na takie działania. Przy drodze E430 mogą już za kilka lat stanąć olbrzymie ekrany akustyczne, które powinny być zamienione na wały ziemne.

7. Powinniśmy dążyć do likwidacji naziemnych linii przesyłowych, które po prostu są brzydkie.

8. Puszczykowo powinno dbać o zieleń rosnącą w przestrzeni publicznej np. piękne aleje drzew na ulicy Cienistej, Lipowej czy Reymonta. Powinniśmy tworzyć nowe skwerki i miejsca miłe dla oka.

9. Puszczykowo powinno stworzyć katalog mebli miejskich oraz nawierzchni chodnikowych, tak, żeby ujednolicić estetykę przestrzenni.

Takich działań koniecznych dla ochrony krajobrazu Puszczykowa można znaleźć jeszcze pełno. Zachęcam do przesyłania pomysłów, co w Puszczykowie powinno być chronione. Nasze miasto jest wyjątkowe i to wyjątkowość powinniśmy chronić.

*Maciej Krzyżański - radny Rady Miasta Puszczykowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz