czwartek, 12 marca 2015

Rogaliński Park Krajobrazowy - magiczne miejsce

Paulina Kosteczka*

Rogaliński Park Krajoznawczy Fot. P. Kosteczka
Dziś kilka słów na temat nieodległego, pięknego i magicznego miejsca, jakim jest Rogaliński Park Krajobrazowy. Dla większości nazwa ta może kojarzyć się z Rogalinem, Pałacem i dębami: Lech, Czech i Rus. Nic bardziej mylnego. RPK to spory obszar niezwykle cenny krajobrazowo, przyrodniczo
i kulturowo. Usytuowanie Parku - na południe od Poznania, między Puszczykowem, Mosiną, Rogalinem i Śremem czyni to miejsce idealnym na wiosenne spacery. Dodam, że najlepiej długie spacery. Obszar Parku przecina wiele tras i szlaków - m.in. Rowerowy Szlak Warty i Rogaliński Szlak Rowerowy - wyznaczony na terenie Gminy Mosina.

RPK założono stosunkowo niedawno, gdyż zaledwie 18 lat temu. Obszar RPK wynosi 12 750 hektarów Swoją pieczę roztacza nad doliną Warty wraz ze starorzeczami , łąkami leżącymi na terasie zalewowej - tu znajdują się słynne dęby - te bardziej i mniej znane (o tych drugich za chwilę).

Na terenie RPK założono kilka rezerwatów - najbardziej znany to rezerwat "Krajkowo", gdzie w absolutnej ciszy teren odwiedzają ptasiarze, głodni obejrzenia rzadkich gatunków ptaków - głównie czapli siwej- która czuje się tu swobodnie. Sama niejednokrotnie obserwowałam nie tylko czaple, ale i dzięcioły czarne, gągoły czy kormorany. Zalatuje tu bielik, kania ruda i czarna. Tego miejsca ornitologom i ornitologom-amatorom przedstawiać nie trzeba. Dodam jeszcze, że odnotowano tu aż 220 gatunków ptaków. 

Rogaliński Park Krajoznawczy Fot. P. Kosteczka

Rezerwat "Krajkowo" został założony kilkadziesiąt lat temu - w latach 50-tych. 160 ha chronionych prawem dotyczy fragmentu krajobrazu łęgów nadwarciańskich z całym bogactwem świata roślin i zwierząt. To nie tylko tereny starorzecza, to również lasy, łąki, bagna i stawy. Występują tu licznie nietoperze, o działalności bobrów informują liczne powalone drzewa. Przy dłuższej obserwacji terenu udaje się dostrzec wydry czy jelenie. Na łąkach dostrzeżemy pięknego pazia królowej czy liczne ważki np. zalotkę większą. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że na obszarze rezerwatu można spotkać żmije zygzakowate. 

Warto również odwiedzić rezerwat "Goździk siny" Jest to stosunkowo niewielki rezerwat (16,6ha), którego głównym zadaniem jest ochrona rzadkiego już niestety goździka sinego. Obszar rezerwatu obejmuje pewną część wydmy, która jest porośnięta starym borem sosnowym. Grzbiet wydmy oraz jego południowo- zachodni stok obfitują we wspomniany gatunek.

Rogaliński Park Krajoznawczy Fot. P. Kosteczka

Oprócz wspomnianych rezerwatów, teren RPK bogaty jest w wiele gatunków roślin. Do tego bogactwa zaliczyć możemy lilie złotogłów, rosiczki, grążele, grzybienie białe, konwalie majową, która powala na kolana swoim zapachem i zasięgiem występowania wiosną na terenach leśnych. 

Wspomniane wcześniej dęby to nie tylko wszystkim dobrze znane okazy rosnące w najbliższym otoczeniu Pałacu Raczyńskich. To również setki (!) okazów rosnących bliżej Warty. Ich mnogość powala na kolana, dlatego zachęcam do podjęcia prób dotarcia nad samą rzekę (jej aktualne koryto) - nikt nie będzie zawiedziony. Dojście może być nieco utrudnione przez występujące cieki wodne, które wymuszają na nas kluczenie i poszukiwanie innej drogi. Jednak jest to naprawdę świetna przygoda. 
Rogaliński Park Krajoznawczy Fot. P. Kosteczka

Aby obejrzeć cały Rogaliński Park Krajobrazowy nie wystarczy nam jeden czy dwa dni. I dobrze. Poznajmy i odkrywajmy te przepiękne tereny powoli, ze spokojem, delektując się widokami i nie płosząc zwierzyny czy ptactwa. Pamiętając, że w takich miejscach to my jesteśmy gośćmi, przygotujmy się na spotkanie z przyrodą. Problemy, pośpiech, głośne rozmowy czy wszędobylskie psy pozostawmy w domach. Wyjdźmy naprzeciw przyrodzie.

Źródło informacji:  http://www.wielkopolskipn.pl/

*Paulina Kosteczka - poznanianka zakochana w Puszczykowie i Wielkopolskim Parku Narodowym, propagatorka aktywnego wypoczynku.