wtorek, 13 czerwca 2017

Most w Rogalinku powstanie

Maciej Krzyżański*

Jak wynika z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem, że zostanie zrealizowana budowa mostu w Rogalinku. Temat w ostatnim czasie wzbudził kontrowersje. Przeciwnicy budowy mostu mówili o tym, że zwiększony tonaż pozwoli na wjazd TIRów na drogi Mosiny i Puszczykowa. Zwolennicy budowy mostu podnosili temat zwiększenia bezpieczeństwa, gdyż przy nowym moście ma być poprowadzona ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych. Faktem było, że most w Rogalinku jest w fatalnym stanie technicznym, gdyż został wybudowany w 1960 roku. 


http://www.digart.pl/zoom/7591740/Most_w_Rogalinku.html
Inwestorem jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, który chce przeprowadzić inwestycje w ramach funduszy unijnych. Po uzyskaniu dofinansowania i wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych Zarząd przystąpi do ogłoszenia przetargu, który ma odbyć się jeszcze w tym roku. 

Zakres inwestycji obejmuje budowę pięcioprzęsłowego mostu wraz z dojazdami o łącznej długości ok. 768 m. Nowy most, jak i cała trasa projektowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 431 powstanie na północ od obecnego przebiegu drogi. Początek budowy mostu znajdować się będzie na wysokości ul. Niwka Stara (okolice oczyszczalni), koniec – na skrzyżowaniu ul. Północnej a Wodnej (w tym miejscu most zejdzie na stary ślad). Na dojazdach pojawią się prawdopodobnie dwie zatoki autobusowe/techniczne.

Stary most będzie otwarty przez cały okres inwestycji. Zostanie rozebrany po odebraniu nowego mostu. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 44 miliony złotych. 

Cieszę się, że tej inwestycji, gdyż powstanie bezpieczna ścieżka rowerowa i chodnik do Rogalinka, który jest atrakcyjny pod względem turystycznym i krajobrazowym. Docelowo ma powstać ścieżka rowerowa do Rogalina, co będzie wielkim udogodnieniem dla mieszkańców Puszczykowa. 

*Maciej Krzyżański - mieszkaniec Puszczykowa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz