czwartek, 10 grudnia 2015

Aquanet SA apeluje do mieszkańców Poznania i okolic o przyłączenie się do protestu

Aquanet SA apeluje do mieszkańców Poznania i okolic o przyłączenie się do protestu wobec propozycji wejściu w życie zapisów "Białej Księgi Złóż Kopalin", dotyczących między innymi ochrony, a w konsekwencji eksplotacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie Wielkopolski, w obrębie gmin i miejscowości: Mosina, Czempiń, Krzywiń i Oczkowice.

Kopalnia węgla brunatnego. Fot. pobrane z kleczew.fotopolska.eu

„Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin" to dokument, który powstał z inicjatywy Ministerstwa Środowiska. Zawiera on analizę problemu ochrony złóż kopalin strategicznych (m.in. węgla kamiennego, węgla brunatnego, gazu ziemnego, ropy naftowej, rudy metali) oraz określenie ścieżek prawnych ochrony tych złóż.

W praktyce oznacza to dążenie do takiego usankcjonowania prawnego, aby w każdej chwili można było rozpocząć eksploatację kopalni odkrywkowej węgla brunatnego (odpowiednie planowanie zagospodarowania, uproszczona procedura wywłaszczeniowa, brak konsultacji społecznych i inne ułatwienia dla władz).

Co nam grozi?

• Grozi nam utrata możliwości zaopatrzenia mieszkańców w wodę z ujęcia mosińskiego (ujęcie Mosina-Krajkowo dostarcza około 70% zapotrzebowania wody dla całej aglomeracji).

• Znaczące pogorszenie jakości wody w Warcie i zagrożenie dla istnienia ujęcia w Dębinie.

• Zanieczyszczenie środowiska (lokalizacja elektrowni) może dotykać tereny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

• Złoża węgla przebiegają przez sam środek Wielkopolskiego Parku Narodowego, w konsekwencji ich eksploatacji Park przestałby istnieć. Przerwane zostałoby wciąż modernizowane połączenie kolejowe Poznań-Wrocław.

• Grożą nam zmiany w gospodarce rolnej (zarówno straty w produkcji, ale również skutki społeczne)

• Zostaną poniesione wysokie koszty likwidacji obiektów przemysłowych, mieszkalnych i kulturalnych, koszty likwidacji i odbudowy infrastruktury technicznej i społecznej.

O ile dla węgla brunatnego, jako źródła energii, jest wiele alternatyw, to wody nie można niczym zastąpić.

Z uwagi na powagę sytuacji apelujemy do Państwa o aktywne zainteresowanie się tym tematem. Możemy wspólnie temu przeciwdziałać zgłaszając swoje protesty do dnia 15 grudnia 2015 pod adresem: bialaksiega@mos.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz