wtorek, 20 lutego 2018

Problem Puszczykowa: palenie śmieci, czystość powietrza, smog

 Maciej Krzyżański*

W zeszłym tygodniu zapytałem mieszkańców Puszczykowa na łamach Blogu dla Puszczykowa: Co by zmienili w swojej okolicy? Dzisiaj prezentuje drugi problem jaki wyłonił się z odpowiedzi mieszkańców. Jest nim problem smogu, palenia śmieci w piecach i czystego powietrza. 
Fot. z http://rzeczkrotoszynska.pl/a/taki-smrod-z-kominow-ze-nie-ma-czym-oddychac

Warto wspomnień, że miasto podjęło działania, które mają zaradzić problemowi smogu. Dostępne są dotacje na wymianę pieców na ekologiczne. Miasto zainstalowało czujniki powietrza na Rynku, Nowym Osiedli i przy ulicy Jarosławskiej. Pomiary dostępne są na stronie  https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10 W Echu Puszczykowa została dodana broszura informacyjna, która omawia problem smogu. Jednak dużo zależy od mieszkańców, który muszą odpowiednio rozpalać piece (od góry), wymienić piece na bardziej ekologiczne, nie palić śmieciami, a sąsiedzi tych co palą śmieciami powinni ten fakt zgłaszać odpowiednim służbą.

Teraz warto przytoczyć komentarze mieszkańców umieszczone na Blogu dla Puszczykowa:

"Patrząc na stan powietrza to chyba rozważyłabym wprowadzenie zakazu palenia w piecach węglowych ... niestety ale coraz trudniej oddychać tym co jest na dworze..." (Pani Dominika) 

"Mysle ze najbardziej ttzeba sie skupic na smogu i uswiadamianiu mieszkańcow. Czesc moze wymieni kotly na gaz, ale najbiedniejszych nie stac nawet na pokrycie tych 25% kosztow....
Pomiary na Nadwarciańskiej przerazaja- w ktorym miejscu sa robione pomiary? ostatnio tam bylo 2000% normy, skad taki wynik?!😱😵" (Pani Eliza)

"Powietrze, wracając z pracy wieczorem można się udusić" (Pani Katarzyna) 

"Krótko tu mieszkam, bo zaledwie siedem lat. Przeczytałam z zainteresowaniem komentarze i wtrącę kilka słów ;) Życzyłabym sobie ;) by nie palono śmieci w piecach. Tłumaczenie biedą jest kiepskie, żałosne i naciągane. Śmieci wywożone są za 10 zł na miesiąc (przy segregacji, czyli majątku nie kosztują). Dla biedniejszych osób dotacja na wymianę pieca powinna wynosić 100%. Tak, chcemy czystego powietrza, to dołóżmy się z budżetu gminy. Jest to w naszym wspólnym interesie". (Pani Renata)

"powodem smogu w polskich miastach są m. in. samochody i często odpalanie ich w celu przemieszczenia się 300-400 metrów! gdyby takie zachowanie udało się wyeliminować np. zamykając na początek centra miast i miasteczek to....' (Pan Marek)

"Smog smogiem fakt przydalo by sie trzyszcze powietrze Moze zaczac od zadu niech zrobia ulgi na gaz i olej opalowy.Mniejsza akcyza i vat.Niech sie wiecej doloza do piecow dla tych uboszych.Albo wegiel ten teoretycznie drozszy i lepszy miech bedzie tanszy Teraz gminy dotuja do piecuw weglowych ale to kropla w wydatkach.Inaczej drewno jest obecnie modnne ale ekonomiczmie na dłuższy okres to taniej wyjdzie kupno wegla.Wiec temat otwarty." (Pan Szymon)

"problem smogu jest medialny ponieważ: po pierwsze jego skala jest już na tyle duża, że główne media musiały się tym w końcu zająć, po drugie zaczął nam bardziej realnie zagrażać niż kiedyś - tak kiedyś wszyscy palili węglem i było dobrze, ale zwróćcie uwagę na to że te 20-30 lat temu było nas mniej, mniej domów, samochodów, ludzi i wszystkiego innego. Nie można patrzeć na rozwój świata liniowo gdy ten postępuje wykładniczo, tak samo jest ze środowiskiem i nie ważne czy mówimy o smogu, śmieciach, czystej wodzie czy o czymkolwiek innym. Dobrze że w ogóle się czymś przejęliśmy - padło na smog - ok - zróbmy coś z tym, i myślmy już co zrobić przy okazji ze śmieciami, wodą i innymi problemam" (Pan Michał)

Myślę, że warto dołożyć wszystkich możliwych środków, żeby zapewnić czyste powietrze w Puszczykowie. I w szczególności  wyeliminować problem palenia śmieci w piecach. 

*Maciej Krzyżański - prowadzący bloga

1 komentarz:

 1. Z dużym niepokojem spopglądam na to co dzieje się w Puszczykowie,ostatnio szczególnie pod względem jakości powietrza. Wiem,że w Poznaniu nie jest dużo lepiej,ale wielkości pyłów,wskazywane przez urządzenia zamontowane w Puszczykowie są zatrważające. Nawet nie odnosząc sie do norm europejskich przekroczenia w rejonie ulic Nadwarciańska lub Kasztanowa są 10 krotne. Nie wiem jakie działania podejmuje Pan Burmistrz lub Straż Miejska,ale zagrożenia stanu smogu dla zdrowia i życia ludzi sa alarmujące.
  Uchwała Smogowa,która została przyjeta głosami radnych przez Urząd Marszałkowski zobowiązuje nas wszystkich do podjęcia określonych ,radykalnych dzialan w kierunku popraw jakości powietrza. W Poznaniu,oprócz kontaktów z Urz. Marsz. WIOS,Strażą Miejska zakładamy Koalicję Antysmogową do której można sie dołączyc. Wspólnie możemy doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności mieszkańców z powodu smogu.
  W Polsce rocznie umiera ok. 50 tys. Obywateli z powodu zanieczyszczenia powietrza.!!A L A R M !!

  Z serdecznymi pozdrowieniami dla mieszkańcow Puszczykowa.
  Lechosław Lerczak/
  Działacz org.NGO

  OdpowiedzUsuń