środa, 6 grudnia 2017

Radni chcą marnotrawić fundusze?

Maciej Krzyżański*

W zeszłym roku 2016 miasto Puszczykowo zamówiło nową stronę internetową. Nie była to decyzja, która dziwiła, bo stara strona pochodziła jeszcze z czasów przed Facebookiem (2006 rok). Na zaprojektowanie nowej strony zostało wydane 10 tysięcy złotych. W zamian dostaliśmy estetyczną stronę z wieloma przydatnymi funkcjami np. podziałem na cześć miejską i turystyczną, skrótem do Facebooka, Biuletynu Informacji Publicznej, kontrastem dla niewidomych etc. Jednak części radnym nowa strona się nie spodobała, bo nie była taka sama jak stara. To nie dziwi, bo do nowości trzeba się przyzwyczaić. Nauka obsługi nowej strony zajmuje kilka minut, bo wszystko jest ustawione intuicyjnie. Niestety na naszej miejskiej stronie umieszczane jest bardzo mało informacji. Tak jakby komuś po prostu nie chciało się umieścić gotowych artykułów z Echa Puszczykowa na stronie www.puszczykowo.pl Bardzo to dziwi. Dodatkowo do artykułów nie dodaje się zdjęć, które w sposób naturalny przyciągają czytelników.

Niestety w ostatnim czasie jednak strona się rozsypała.  Burmistrz tłumaczył, że przyczyną były ataki hakerskie i wirusy. Jednak z mojej fachowej wiedzy (zajmuje się stronami na co dziennie) wydaje się, że ktoś po prostu nie umie obsługiwać strony i coś sknocił. Widać, że stronia jest obsługiwana przez osobę, która nie ma zielonego pojęcia o prowadzeniu witryn internetowych. Codziennie widzę postępy w przywracaniu strony do porządku, co cieszy.

http://www.puszczykowo.pl/strefa-miejska
Radnym nie podoba się to, że nie ma filmów na naszej stronie. Tymczasem już w 2014 roku proponowałem założenie kanału miejskiego na YouTubie, gdzie byłyby umieszczane filmy promocyjne, które produkowane są przez miasto. Wtedy filmy takie produkowane były przez Telewizję Wielkopolską. Potem kooperacja została zerwana, a filmy usunięte z archiwum Telewizji Wielkopolskiej. Współpraca wróciła w 2017 roku i nowe filmy można znaleźć na http://wielkopolska.tv/?s=Puszczykowo Ale pewnie są one kompletnie nie znane mieszkańcom, bo pracownicy Urzędu Miasta ich nigdzie nie zamieścili. Inne samorządy mają już kanały na YouTubie przykładem jest powiat poznański   https://www.youtube.com/channel/UCcQcgbg6JjZK3Z4Utj6TV8w

Podsumowując myślę, że warto po prostu przeprowadzić 10 minutową prezentację dla osób, które nie umieją odnaleźć się na nowej stronie. Można nagrać film instruktażowy, tak jak to teraz robią youtuberzy. https://www.youtube.com/watch?v=q1UHgi8cWtQ

Na ostatniej Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta radni zdecydowali o zarezerwowaniu 15 tysięcy złotych na nową stronę. Przeciw byłem ja (Maciej Krzyżański) i radny Jan Łagoda. Według mojej opinii zamówienie nowej strony internetowej to zwykłe marnotrawienie środków publicznych. Ale kto bogatemu zabroni. Według mnie lepiej przeznaczyć te fundusze na coś bardziej pożytecznego np. wybudowanie chodnika. 

*Maciej Krzyżański - radny Rady Miasta Puszczykowa

1 komentarz:

  1. moge im ta strone doprowadzic do ladu i wytlumaczyc tej pewnej osobie co i jak....

    OdpowiedzUsuń