Zaledwie parę dni temu miałam okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym wykładzie prof. dr hab. Andrzeja Lewandowskiego z Instytutu Dendrologii. Zadał osobom obecnym na wykładzie kilka pytań: na ile rodzime są nasze lasy, jaka jest historia drzew, które podziwiamy podczas spacerów? Jako przykład posłużył świerk pospolity (picea abies).
Jezioro Góreckie. Fot. Paulina Kosteczka |
Aby spróbować odpowiedzieć na te pytania należy cofnąć się w czasie. Na kształt lasów w naszym kraju miały wpływ występujące zlodowacenia oraz działalność człowieka. Świerk pospolity pojawił się w Polsce od strony południowej i południowego wschodu. Aby dobrze zilustrować stan lasów, które występowały u nas w przeszłości, należ wyobrazić sobie Polskę pokrytą w 80% drzewami i terenami bagiennymi. Tak było za czasów Piastów. W XVIIIw. rozpoczęto nowoczesne użytkowanie lasu, zalążek tych działań był na Pomorzu. Dalsze działania na terenach leśnych związane były ściśle z rozwojem kolejnictwa. Kolebką rozwoju i działań związanych z eksploatacją i zarządzaniem zasobami lasu stały się Prusy. Na tereny, które należą obecnie do Polski nasiona drzew trafiały właśnie z rejonu Prus. Okazało się bowiem, że ze względu na kiepską jakość naszych nasion sprowadzano nasiona, które były nawet 4-krotnie tańsze, niż rodzime.
Świerk pospolity Fot. z iChoinki |
Obecnie trwają badania nad pochodzeniem drzew. Czy są dopasowane pod względem występowania? Tu pomocne są badania na poziomie DNA drzew. Okazuje się, że na terenie kraju (południe i wschód) występuje sporo świerków odmiany alpejskiej i karpackiej. Jeśli chodzi o rejon Wielkopolski, to nieczęsto mamy okazję zobaczyć okazy tych drzew. Świerkom bowiem nie służą susze, które regularnie nękają nasz region. Dlatego podczas spaceru wypatrujmy iglastych przyjaciół. Świerki znajdziemy w WPNie.
*Paulina Kosteczka - poznanianka zakochana w Puszczykowie i Wielkopolskim Parku Narodowym, propagatorka aktywnego wypoczynku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz