Plac zabaw ma być miejscem, gdzie dzieci będą chętnie, aktywnie spędzać czas. Plac zabaw jest tez dla wielu dzieci jedynym miejscem, gdzie mogą bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu.
Opis: pierwszy etap zadania to przygotowanie terenu pod plac zabaw, tj. usunięcie darni, wyrównanie terenu i ubicie podłoża. Na tak przygotowanej powierzchni będzie można ułożyć warstwę wierzchnią, która zamortyzuje upadek z wysokości 1,5 m.
Tak przygotowane miejsce może zostać zaopatrzone w urządzenia zabawowe pozwalające z nich korzystać również dzieciom starszym, do 15 roku życia. Zakupione urządzenia winny być z metalu lub bardzo dobrej jakości drewna, tak aby mogły służyć latami i nie ulegały szybko zniszczeniom atmosferycznym. A wśród urządzeń zabawowych powinny się znaleźć m. in. wieża do wspinaczki ze zjeżdżalnią, pająk, drabinki, tyrolka, karuzela, huśtawki, ścieżka gimnastyczna. Proponowane wyposażenie placu zabaw ma za zadanie służyć aktywnym działaniom jego użytkowników, a przy okazji powinien charakteryzować się ciekawym wyglądem, kolorystyką i harmonijnymi kształtami, z zachowaniem niezbędnych warunków bezpieczeństwa. Projektując plac zabaw należy kierować się potrzebami dzieci i młodzieży, ale także potrzebami dorosłych - rodziców i opiekunów, dla których należy stworzyć miejsce odpoczynku z możliwością obserwowania swoich podopiecznych. Stąd zamontowane powinny zostać ławeczki lub ławo-stoły dla opiekunów i rodziców, przebywających wraz z dziećmi na placu zabaw.
Uzasadnienie: dzieci najwięcej czasuspędzają na zabawie. Zabawa nie jest tylko rozrywką, jest ona wyznacznikiem rozwoju psychicznego, podlega kształtowaniu i doskonaleniu wraz z wiekiem. Najwięcej miejsca w życiu dziecka powinny zajmować zabawa i gry ruchowe, gdyż mają one najbardziej kompleksowy na nie wpływ. Sprawność ruchowa łączy się zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i ze zdrowiem psychicznym. Zabawy ruchowe na placu zabaw są bardzo dobrą metoda uspokojenia i wyciszenia zbytniej aktywności dziecka nadpobudliwego, usprawniają ruchowo dziecko z nadwagą, wspomagają przemianę materii, termoregulację i metabolizm, pełnią również funkcję wyrównawczo-korekcyjną. Ze względu na społeczny charakter aktywność na placu zabaw ma ogromne znaczenie w procesie wychowania, przyzwyczaja dzieci do działania w grupie, rozwija ducha koleżeństwa i społecznej solidarności. Zabawy ruchowe, także te na placu zabaw, oddziałują na rozwój takich cech psychicznych jak: ambicja, wytrwałość, umiejętne współdziałanie w zespole i odpowiednie zachowanie w trakcie współzawodnictwa. Mają także wpływ na samodzielność, śmiałość, pomysłowość, odwagę, wiarę we własne siły, pewność siebie, dokładność. Dzieci, nie tylko te najmłodsze, chętnie korzystają z placów zabaw. Ale tylko wtedy, gdy plac zabaw jest nowoczesny i atrakcyjny. Dla dzieci najuboższych, często może to być jedyna, acz wcale nie gorsza od innych, forma aktywności fizycznej.
Zadbajmy, aby nie zabrakło takiego placu zabaw, również w Puszczykowie!
Głosować można na stronie: http://puszczykowo.pl/portalpbo
Głosować można na stronie: http://puszczykowo.pl/portalpbo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz