czwartek, 10 grudnia 2015

Apel o przekazywanie uwag do Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin

Szanowni Państwo,

Ministerstwo Środowiska na początku listopada opublikowało "Białą księgę ochrony złóż kopalin" z informacją o możliwości składania uwag, w celu zainicjowania szerokiej dyskusji na temat systemowych rozwiązań w zakresie ochrony strategicznych złóż kopalin. "Biała księga" postuluje utrzymanie dostępności złóż, które tworzą cenną bazę surowcową. Chodzi o zabezpieczenie najważniejszych z punktu widzenia interesu państwa złóż przed takim zagospodarowaniem terenu, które uniemożliwiałoby lub znacznie utrudniało ich późniejszą eksploatację.
 
Kopalnia węgla brunatnego. Fot. pobrane z www.kwb.pl


Według informacji Ministerstwa środowiska - wybór konkretnego wariantu ochrony, a także sam wykaz złóż strategicznych zaprezentowany w "Białej księdze", wymaga merytorycznej dyskusji z udziałem wszystkich zainteresowanych środowisk – rządu, samorządu terytorialnego, obywateli, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców.

W ramach pierwszego etapu konsultacji Ministerstwo Środowiska zaprasza do przekazywania uwag do dokumentu na adres e-mail: bialaksiega@mos.gov.pl .

Uwagi można składać do dnia 15 grudnia 2015 r.

Ministerstwo deklaruje, że złożone uwagi będą przedmiotem analizy i podstawą do opracowania wniosków dla rządu do podjęcia decyzji o tym, czy, a jeśli tak, to które złoża i w jaki sposób chronić.


Biała księga jest formą prezentacji propozycji Rządu w zakresie kompleksowego usankcjonowania zagadnienia ochrony strategicznych złóż kopalin w Polsce, zarówno energetycznych, jak i nieenergetycznych. W uproszczeniu z treści dokumentu wynika, że ochrona złóż w praktyce oznaczać będzie takie planowanie zagospodarowania terenów, które pozwoli w każdej chwili uruchomić eksploatację złóż kopalin. W dokumencie tym znajduje się wykaz złóż kopalin strategicznych, które uzyskały najwyższą ocenę w wyniku waloryzacji. Wśród nich najwyższy priorytet uzyskały m.in. złoża węgla brunatnego, położone w Wielkopolsce w obrębie gmin i miejscowości: Mosina, Czempiń, Gostyń, Krzywiń i Oczkowice. Swoim zasięgiem obejmują one miasto Puszczykowo, a zwłaszcza Puszczykowo Stare, znajdujące się w obszarze tzw. Rowu Poznańskiego, w którym to występują złoża węgla brunatnego.


Zdaniem władz Miasta Puszczykowa propozycje Rządu w zakresie ochrony, która w przyszłości oznacza eksploatację złóż węgla brunatnego stanowią ewidentny konflikt z ogólnie pojętym interesem społecznym i powinny być w trybie niezwłocznym stosownie skorygowane. Z uwagi na sposób zagospodarowania terenu ponad złożem (infrastrukturę wodociągową, studnie, ujęcia wody, sieci przesyłowe oraz Stację Uzdatniania Wody oraz infrastrukturę techniczną gazową i energetyczną) złoża węgla brunatnego należy uznać za trwale niedostępne do eksploatacji.


W związku z publikacją „Białej Księgi” Spółka Aquanet jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne za produkcję i dostawę wody dla mieszkańców Poznania i Aglomeracji Poznańskiej przygotowuje pismo do Ministerstwa Środowiska, w którym wyraża zaniepokojenie propozycjami Rządu oraz wnosi o trwałe wyłączenie złóż węgla brunatnego w rejonie Mosina-Czempiń spod ochrony, przede wszystkim z uwagi na brak alternatywnych źródeł zaopatrzenia w wodę.


Szczególnie negatywną konsekwencją wprowadzenia w życie zapisów Białej Księgi będzie zakaz jakiejkolwiek zabudowy Puszczykowa Starego nawet w sytuacji, kiedy złoża nie będą eksploatowane. Nie jest też jasne, czy nie zajdzie konieczność zmiany obowiązujących planów zagospodarowania, w których będą musiały pojawić się takowe zapisy. Jeśli tak się stanie, właściciele gruntów będą mogli wystąpić o odszkodowanie z tytułu spadku wartości nieruchomości. Na tę chwilę nie wiadomo który organ administracyjny byłby zobowiązany do wypłacenia ewentualnych odszkodowań. Jeśli obowiązek ten zostanie założony na Urząd Miejski , nie trzeba dodawać, że przy tak niskim budżecie, miasto Puszczykowo miałoby realne problemy z wywiązaniem się z potencjalnych zobowiązań. Dodatkowo groziłyby nam komplikacje w zaopatrzeniu mieszkańców w wodę z ujęcia mosińskiego, a także zmiany we wszystkich dziedzinach gospodarki.


Dostrzegając możliwość katastrofalnych skutków eksploatacji tych złóż dla środowiska, gospodarki i ludności, w tym także w wymiarze finansowym, apelujemy do Państwa o aktywne zainteresowanie tematem i udział w konsultacjach społecznych, które będą trwały do 15.12.2015 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz